Ana içeriğe atla

Alt Acma Örtüsü / Bezi Yapımı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri vs orda yapacağım.

http://kumaskagitmakas.com/alt-acma-bezi/


 Selamlar olsun herkese,

Babynestten kalan kumaşları değerlendirme volume 2 :)

Kardeşim benden yiğenim için babynest istemişti, ben de daha neler yapabilirim diye araştırırken rastladım alt açma bezine. Çok mantıklı geldi, alt açma bezi hazır paketli kullan at şekilde de satılıyormuş. Tabi tecrübeli anneler bilirler, bendeniz yiğenlerim vasıtasıyla öğreniyorum. Kendi bebeğim ne zamana olur kısmet :-) Nasip olursa ona da dikeceğim inşallah :-)

1 er metreden iki metre kumaş almıştım, babynest, alt açma bezi ve emzirme yastığı üçüne de yetti kumaş. Kumaşın enini tam hatırlamıyorum ama 2.40 olmalı.

Alt açma örtüsünün internette bir cok ornegi yapılmış, ben artı olarak kenarlarını oval yaptim ve ustune vintage desenler kullanarak aplike yaptim. Burda zurafa kullandim, bebek yuvasinda da benzer tarzda olan kaplumbagalari kullanmistim. Aplike yapmayı seviyorum, bir nevi özgürlük gibi geliyor. Alt açma örtüsüne, pratik olsun diye de bir dugme ekleyip, biyeyi kenarlarindan da dikerek ilik yaptım. Ben begendim kardesim de begendi umarim siz de begenirsiniz :)

Malzemeler;
* 70x50 ölçülerinde iki parça kumaş
* 70x50 ölçlerinde kapitone
* 2.6 mt biye
* 1 adet düğme

İsteğe bağlı; Aplike yapacaksanız renkli parça kumaşlar ve ip

Yapılışı:

1. 70x50 genişliğinde alt ve üst için iki parça kumaş kestim. Ölçüyü kendim belirledim, siz elinizdeki kumaşa göre ayarlayabilirsiniz, biraz küçük de olsa farketmez.

2. Aplike yapacağım için üst kumaşı desensiz beyaz tercih ettim, İlla aplike yapmak gerekmiyor tabiki. Desenli kumaş da tercih edebilirsiniz, sade de olabilir, zevkinize kalmış, tasarım sizin. Desen için aşağıdaki fotoyu kullandım.
Aplike Yapılışı için tıklayınız.


3. Alt ve üst kumaşın arasına, kumaşla aynı ölçülerde kestiğim kapitoneyi yerleştirdim. Üçünü kenarlardan iğneledim ve diktim. Ters yüz yapmadım, yani içini dışına çevireceğim bir şekilde dikmedim. Arka kısma gelecek kumaşın arkasına kapitoneyi koydum, üstüne de üstü için ayarladığım kumaşın yüzünü yerleştirip iğneledim. Kenarlarından biye geçtiğim için ters yüz etmeye gerek yok. Fotağraflamamışım, yakın zamanda tekrar yapmaya niyetliyim detaylı fotoğraf çekince yazıyı düzenleyeceğim. Anlatması zor, yapması basit :-) Aslında kısacası son hali nasıl görünecekse öyle yerleştirip iğneleyip dikiyorsunuz.

Kapitone, kumaşçılarda metre işi satılıyor. Sırf pamuklu olanı tercih ettim. Aşağıdaki gibi bir kumaş, resimdeki saten kapitone. İsterseniz metre elyaf da kullanabilirsiniz.4. Kenarlarını resimlerde görüldüğü üzere biyeyle geçtim. Biyeyle çalışmak temiz iş oluyor. Biye hazır satıldığı gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Biyeyi nasıl diktiğimi görmek için tıklayınız.

5. Biyeyle ilik yaptım, yapılışı için düğmeme göz kararı ayarladığım ölçülerde biye kestim, ortasından ikiye katladım ve kenarından diktim. Alt açma bezinin üst tarafının orta noktasını belirleyip, hazırladığım parçayı diktim.

Şimdi düğmeyi dikmenin vakti. Bezi aşağıdaki resimdeki gibi katladım ve en sona iliğe denk gelecek şekilde düğme diktim.

Alt açma bezimiz / örtümüz bitmiş oldu. Yapılış aşamasından çok resim yok ama detaylı anlatmaya çalıştım, anlatımımda eksik kalan yerler olduysa sorunuz, buralardayım.

Paylaşımım işinize yaradıysa yorumlarınızı esirgemeyin efenim :-) 

Görüşmek üzere...

Alt Açma Bezi / Örtüsü

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…