Ana içeriğe atla

Keçe Oyuncak Havuç YapımıHavuç..

Aşağıdaki kalıbı nerden bulduğumu bilemiyorum, indirmişim vakti zamanında, kim çizdiyse hakkını helal eder inşallah. Yüz tane baktığım havuçtan bu kalıbı beğendiydim, yapraklarından ötürü :-) Havuç kısmının şekli zaten hepsinde aynı. 

Kalıbı A4 ün tamamına çıkarmadım epey büyük olurdu havuçlar. Kullandığım ölçüyle sizde hazır olsun diye kalıbı düzenledim yanına da ölçü koydum. Aşağıdaki kalıbı resim olarak kaydedip direk A4 e çıkartırsanız aynı ölçülerde olacaktır inşallah. Çıktı aldığınızda ölçü kısmını ölçersiniz birebir denk gelirse benim kullandığım ölçülerde kalıbınız basılmış demektir. Siz isterseniz daha büyük de yapabilirsiniz tabi. 

Yapılışı ise,

Havuçları kestikten sonra iki ucunu birleştirip makineyle diktim. Sonra tersini çevirip içini elyaf doldurdum. 

Bu arada yaprakları da hazırlamak gerekli. Büyüklü küçüklü yapraklar kestim, bazılarının sapını uzun tuttum ki simetrik olmasın, doğal görünsün. İsterseniz yapraklara elle veya makineyle dikerek çatallı damarlar çizebilirsiniz, daha orijinal görünür. 

Ağız kısmını iple teyel geçtim, içine yaprakları yerleştirdim ve ipi çekerek büzdürdüm. Yaprakları ağız kısmına sabitleyerek diktim, sağlamlaştırdım. Şimdi sıra üstündeki desenleri yapmaya geldi, son aşamamız zaten. Turuncu kalın işleme ipinin ucunu düğümledim, kök gibi görünmesi açısından biraz dışarda ip bıraktım. Havucun en sivri kısmından sokup, istediğim yerden iğneyi çıkararak deseni verdim. En son da yaprakların dibinde biyerde düğümleyip ipi kestim. Böylece ipi kamufle de etmiş oldum. 

Profesyonel fotoğraf makinem olmadığı için görüntülerin kusura bakmayınız efenim.Bu kadar :)
Sevgiyle kalın.

Diğer Keçeden Oyuncaklar için burdan buyrunuz.

Paylaşımım işinize yaradıysa yorumlarınızı esirgemeyin efenim :-) 

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahmin yürüttüm. Malum bizde de kundak geleneği var, aynı durumdan ötürü. Belki bilmeyenler vardır, kundak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlarmış. Tabi bunun aksini savunanlar da var.
Bunlar benim çıkarımlarım tabi, doğrusun…

Dalgıç Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir? Dalgıç kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger dalgıç diye adlandırılan…

Bulut Yastık Yapımı / Dikimi

Arkadaşımın bebesi için yaptıydım. Burası benim için yaptıklarımın günlüğü gibi. Gerçi biraz tembelim ayda yılda bir paylaşıyorum.

Kalıp:

Yaptığım yastığın kalıbını A4 kağıtlarına çıktı alabilecek şekilde çıkardım. Belki büyük yapmak isteyen olur diye büyük şekilde de çıkardım. İki ayrı pdf nin biri benim yaptığım ölçülerde, diğeri ise benim yaptığımın iki katı büyüklüğünde.  Kalıpları isteyenler yorum yapabilirlerse maillerine göndereyim. İsterseniz benim gibi kendiniz de çizebilirsiniz tabi.

Gerekli malzemeler;
* Kalıp ölçüsünde kumaş; kumaş cinsi polar, normal pamuklu kumaş, pazen kullanılabilir. Kumaşın rengi illa beyaz olmasına gerek yok, renkli renkli yapılabilir.

* Boncuk silikon (Gramını bilmiyorum ama göz kararı alabilirsiniz çok gitmiyor)
* İnce keçe
* İşleme ipi


Yapılışı:
1.    Öncelikle gazeteye kalıp çıkardım, kendim çizdim.
Kumaşa yerleştirip kalıbı kumaşa çizdim, çizgiden 1'er cm bırakarak kumaşı kestim. Aynı işlemi tekrar yaptım. İki parça hazırlanmış kumaşımız oldu.…