Ana içeriğe atla

Aplike Nedir? - Elde Aplike Nasıl Yapılır

Civciv aplike


Merhabalar,

Bir arkadaş aplikeleri nasıl yaptığımı sormuş, örnekle aktarmak istedim, ancak hayata geçirebildim :) Bu aplike yaptığım parçayla yastık yapacağım, 30cm x 30cm mini bi yastık, Yaptığım işlerden hiç kendime saklamıyordum, bunu kendime bebe çeyizi yapmaya karar verdim :-)

Kullanılan malzemeler;

* Renkli kumaşlar
* Şeffaf tela
* Karbon kağıdı
* Kalem
* Renkli işleme ipleri
* Yazıcıdan alınmış aplike yapılacak resim çıktısı :)


Tela Nedir?
İlk defa yapacaklar için tela yı tanıtmak isterim, telanın iki çeşidi var, bez tela ve şeffaf tela olmak üzere. Ben burda şeffaf tela kullandım, bez telaya ihtiyaç olmadı. Şeffaf tela kumaşı birbirine yapıştırmak için kullanılıyor. Aşağıdaki gibi bişey. Bez tela ise bi tarafı yapışkanlı bi kumaş.

Şeffaf tela nedir
Bez telayı aplike yaparken eğer üste koyduğunuz kumaş alttakini gösteriyorsa kumaşın şeffaflığını gidermek için kullanıyoruz, kumaşı kalınlaştırıyoruz yani. Sonra yine şeffaf telayla aynı işlemi yapıyoruz.

Şeffaf tela ve bez tela ikisi de metre hesabı satılıyor, şeffaf olan daha pahalı. Böyle olması ilginç gelmişti bana. Bez telanın daha pahalı olmasını beklerdim, herhalde kullanma sıklığından öyle ücretlendiriliyor, neyse :-) Kumaş satan yerlerde bulabilirsiniz, tuhafiyelerde de vardır sanırsam.

Aplike Nedir?

Aplike, bir fon kumaş üstüne başka kumaş parçaları dikilerek desen oluşturma işlemine deniyor.

Aplike Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Öncelikle fon kumaş ve üste aplike yapılacak kumaşlar aynı cins olmalıdır. Yani saten kumaş üstüne pamuklu kumaşla aplike yaparsanız nizami olmaz, yıkanması gereken durumlarda bozulmalar yaşanır.

* Kumaşlar yıkanmış ve ütülenmiş olmalıdır. Bazen kumaşlar çekebiliyor. İşimizin nizami olması için de kumaşların ütülenmesi gerekli.

* Kullanacağınız kumaşlar boya veren cinsten olmamalı. Yıkandığında fon kumaşla aplike yapılan kumaş birbirine boya verebilir nihayetinde, bunu unutmamalıyız.

* Aplike yapılacak kumaş parçaları dağılacak cinsten olmamalıdır.

* Desen üstünde zaman zaman sadece işleme de kullanılabilir. Çok küçük desenler için aplike yerine işleme tercih edilmelidir.

Aplike Nasıl Yapılır?

1. Aplike yapacağım resmi belirledim, bu benim için uzun bir işlem :) en çok beğendiğimi bulmak için bir çok resim baktım. Aşağıdaki resmi kullandım. Çok şirin dimi ablası :-)

Bebek için hazırlayacağınız ürünlerde kullanmak üzere bloga resimler ekledim, resimlere ulaşmak için tıklayınız.2. Desenler için kullanacağım kumaşları hazırladım, daha önceki işlerimden kalan parça kumaşlar vardı ben onları değerlendirdim. Kumaşları telanın ön yüzüne yerleştirdim ve ütüledim, tela parça kumaşlarıma eriyerek yapışmış oldu.

Aman dikkat edin ütünüzü telaya değdirmeyin, yapışır, kirlemeyin ütünüzü. İsterseniz üstüne bi kağıt koyun kağıt üstünden ütüleyin ki ütünüze yapışmasın.


3. Kumaşla resmi birbirine iğneleyip, karbon kağıdını araya koyarak deseni kumaşa geçirdim ve kumaşı kestim. Kafanın üstüne şapka geleceği için düzgün olması adına çizginin biraz daha yukarısından kestim. Kolajdaki en son fotoda görebilirsiniz. Gagayı sadece kafadaki yerini belirleyebilmek için çizdim, turuncu kumaştan onu da ayrıca yapacağız.


4. Üç numara ile aynı işlemleri şapka, gaga, şapkanın üstündeki yamalar içinde yapıyoruz. Böylelikle desen için kumaşlarımız hazır olmuş oluyor. (Şapka ve gaga üstündeki kıvrım detaylarını da çiziyoruz. İşleme ipiyle belirginleştireceğiz bu çizgileri.)

5. Deseni aplike yapılacak kumaş üstüne karbon kağıdıyla geçiriyoruz. Her yeri detaylı çizmenize gerek yok, sadece yerini belirleseniz yeter. ben bacakları ve Z leri işleme ipiyle yapacağım için onları çizdim, farkederseniz civcivle ilgili pek detay çizmedim. Telanın altında kağıt oluyor, onları çıkarıp sırasıyla kumaşa yerleştirip ütüledim. En alttakinden başlayarak yerleştirip ütüledim. Örneğimizde en altta vucut, sonra şapka, sonra yamalar ve gaga.6. Sıra geldi kenarları dikmeye. Aşağıdaki iplerden kullandım, işleme ipleri. Belki bi adı vardır amma velakin ben işleme ipi diyorum. Ne kadar güzeller dimi, bayılıyorum renkli renkli iplere, renkli renkli kumaşlara :-) Ben aplike yaparken veya başka şeylerde de kullanıyorum fakat bu iplerle ilk tanışmam kanaviçe ile oldu. Kanaviçe için şimdi sanki başka ipler kullanıyorlar.

Kenarları elimle battaniye dikişi yapıyorum ben, makinede de zigzag dikişle yapabilirsiniz. Tercihinize göre. Tavsiyem ince işleri bu şekilde yapmanız. Battaniye dikişi basitce aşağıdaki gibi yapılıyor. Kumaş rengine uygun ipler seçerek tüm kenarları battaniye dikişi ile geçtim.


7. Gözler, kaş, bacaklar, Z (uyku işaretleri) hepsini işleyerek yaptım. Gözler, kaş, Z (uyku işaretleri) ni yaparken elde makine dikişi tekniğini kullandım. Bacaklarda ise iğne ardı tekniğini yaptım. Basitce fotoğrafladım.

Not: igne ardının fotosu bana ait degil, netten aldim belirteyim :)

Elde Makine dikişi;
İğne Ardı;


8. Şapkanın ucuna da ponpon kondurduk mu tamamdır. Aplike işlemimiz tamamlanmış oldu.


Çok şirin be yahu, Yastık halini aldığında ki aşamaları da ayrıca paylaşacağım.


Yorumlarınızı ve beğenilerinizi bekleriz,

Hayırlı işler, bol kazançlar ola..


Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…