Ana içeriğe atla

Bebek Yastığı Dikimi

baby nest e uygun ölçülerde bebek yastığı

30cm x 23cm ebatlarında mini bir yastık diktim, dikerken aşamaları da çektim. Aslında normal yastık dikiminden pek de bir farkı yok. Sadece ölçüleri minik. Diktiğim baby nest e uygun ölçülerde dikmeye çalıştım. Ölçüyü kendim belirledim yani. Buyrunuz yapılışına.


1. 45cm x 25 ve 32cm x 25cm ölçülerinde iki parça kumaşınızdan kestim. C diye işaretlediğim kısım içeri kıvrılacak olan kısım, kafanızı karıştırmasın yani :-) farklı kesilmiş bi kumaş değil.


2.  Parçaların uç kısımlarını 1 cm kadar içe kıvırıp diktim. iki parçanın da birer kısa ucunu diktim, diğer uçlar zaten yastık içinde kalacak.

3. C olarak işaretlediğimiz bölümü içeriye kıvırdım resimdeki gibi. Kıvrılmış hali diğer parçayla eşit olmalı. İğneleyip dikiverdim kenarlardan. Ben kaymasını istemediğim için öyle yaptım. Kolayına gelen dikmeden diğer kumaşı da eşleştirip üçünü birlikte dikebilir.4. Üstüne yapacağınız desen işleme hayal gücünüze kalmış, isterseniz aplike yapabilirsiniz.

Aplikeleri nasıl yaptğımı görmek için tıklayabilirsiniz.

Ben beyaz kumaş üstüne isim yazdım görüldüğü üzere. Baloncuklar aplike, yazıyı ise işleyerek yaptım. Sonra kumaşı tela ile kumaşa yapıştırdım. Kenarı çirkin görünmesin diye de biye koydum. Biye kısmından kumaşa diktim.
5. iki parça kumaşın ön yüzlerini birbirine getirip, kenarlardan iğneledim ve diktim.


Ön yüzünü çevirdim. Yastık kılıfımız bitmiş oldu.

Şimdi yastık kısmını dikelim :-)
32cm x 25cm ölçülerinde iki parça beyaz kumaş kesip, birbirine iliştirip diktim. Küçük bi boşluk bıraktım. Boşluktan faydalanarak içini dışarı çevirdim, elyaf doldurdum ve kalan kısmı elimle diktim. Yastığı diktiğimiz kılıfımıza yerleştirdim.

Yorumlarınızı bekleriz. Sorunuz olursa buralardayım :-)

Baby Nest yapılışına ulaşmak için tıklayınız.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…