Ana içeriğe atla

Baykuş Aplikeli Kırlent - Yastık

Baykuş aplikeli kırlent

Bu yastığı - kırlenti uzun zaman önce diktim, hatta ilklerden biriydi. Makinede yaptım aplikesini, küçük makinem vardı ve kalın kumaş dikmiyordu, üst üste kumaş olan yerleri minik minik dikerek ilerledim. Her neyse, tamamladığımda heyecanlı şekilde ay çok şirin oldu diye el çırpıyordum :-) Böyle de yaptığım işler içime sinince çocuklar gibi mutlu oluyorum :-)

40cm x 40cm ölçülerinde kırlent. Böyle bir çok baykuş figürlü yastık - kırlent yapmaya niyetlenerek başladım bu işe, ama iki ile sonlandırdım :-) Hatta diğerinin aplikesini yaptım kendi dikilmeyi bekliyor. Bi ara yaparız inşallah.

Hazır satılan, fiyatı uygun kırlentler var, pahalıları da var. Ama el emeği bir başka. Ben bu aplike işini seviyorum çünkü istediğim deseni istediğim yerde kullanmak üzere yapabiliyorum. Özgürlük gibi geliyor. Mesela bu fotografı begendim, kırlent olarak salonuma yerleştirdim. Arasam piyasada aynı desenden kırlent bulamazdım.

Yapılışı; 
41x41 ölçülerinde iki parça kumaş kestim, ön yüzüne istediğim resimden faydalanarak aplikesini yaptım. sonra iki kumaşın ön yüzlerini birleştirip iğneledim. Kenarlardan 1cm bırakarak diktim. Kumaşı çevirmek ve elyaf doldurmak için küçük boşluk bıraktım. Ön yüzünü çevirdim, boncuk elyafı doldurdum ve dikilmemiş kısmı elimde diktim.

Baykuş aplikeli yastık 1

Aplikeleri nasıl yaptığıma ulaşmak için burdan buyrunuz.

Kırlentleri kılıf şeklinde değil de direk doldurup yapmayı tercih ediyorum, yıkanınca elyafıyla da yıkanıyor çabuk kuruyor diye. Fazladan iş çıkarmanın alemi yok dimi:-)

Baykuş aplikeli yastık 2

Kırlenti dikerken fotoğraflamamışım ama epey basit dikimi. Bilenlere zaten düz dikiş, bi zorluğu yok ama benim gibi bu işlere sonradan başlayıp yeni öğrenenlerin belki soruları olabilir, memnuniyetle cevaplarım.

Kırlentimiz / yastığımız bitince salondaki yerini aldı..

Selamlar herkese,
Yorumlarınızı bekliyorum..

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahmin yürüttüm. Malum bizde de kundak geleneği var, aynı durumdan ötürü. Belki bilmeyenler vardır, kundak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlarmış. Tabi bunun aksini savunanlar da var.
Bunlar benim çıkarımlarım tabi, doğrusun…

Dalgıç Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir? Dalgıç kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger dalgıç diye adlandırılan…

Bulut Yastık Yapımı / Dikimi

Arkadaşımın bebesi için yaptıydım. Burası benim için yaptıklarımın günlüğü gibi. Gerçi biraz tembelim ayda yılda bir paylaşıyorum.

Kalıp:

Yaptığım yastığın kalıbını A4 kağıtlarına çıktı alabilecek şekilde çıkardım. Belki büyük yapmak isteyen olur diye büyük şekilde de çıkardım. İki ayrı pdf nin biri benim yaptığım ölçülerde, diğeri ise benim yaptığımın iki katı büyüklüğünde.  Kalıpları isteyenler yorum yapabilirlerse maillerine göndereyim. İsterseniz benim gibi kendiniz de çizebilirsiniz tabi.

Gerekli malzemeler;
* Kalıp ölçüsünde kumaş; kumaş cinsi polar, normal pamuklu kumaş, pazen kullanılabilir. Kumaşın rengi illa beyaz olmasına gerek yok, renkli renkli yapılabilir.

* Boncuk silikon (Gramını bilmiyorum ama göz kararı alabilirsiniz çok gitmiyor)
* İnce keçe
* İşleme ipi


Yapılışı:
1.    Öncelikle gazeteye kalıp çıkardım, kendim çizdim.
Kumaşa yerleştirip kalıbı kumaşa çizdim, çizgiden 1'er cm bırakarak kumaşı kestim. Aynı işlemi tekrar yaptım. İki parça hazırlanmış kumaşımız oldu.…