Ana içeriğe atla

Kokulu Taş - Kokulu Taş Yapımı, Püf Noktalar

Şimdilerde kokulu taşlar çokça popüler oldu. Düğün derneklerde, doğum günlerinde, sünnet gibi merasimlerde misafirlere kokulu taştan yapılan objeler hediye olarak dağıtılıyor. Kokulu taş objeler, ev dekoru için de çokça kullanılmakta. Çok hoş tasarımlar yapıyorlar.

Önceden ben taa ilkokuldayken, sene 2000'ler, okulda alçıdan bu gibi çalışmalar yapılırdı. Daha ince kalıpları olurdu, silikon değildiler. Beyaz yapılıp üstten boyanırdı. Kokulu taşlar o çalışmaları getiriyor aklıma. Tabi kokulu taş tozunun yapısı alçı gibi değil, daha pürüzsüz bir görüntü veriyor, alçıdan yapılan çalışmaların daha gelişmiş versiyonu diyelim. Yazımda, toparladığım, bu işi yapanların dikkat ettikleri hususları aktaracağım inşallah.

Küçük Bir Tavsiye : Çokça rastladığım ve eleştirmeden geçemediğim bir noktayı da burda belirtmek istiyorum. Sünnet merasimi, doğum günü, diş buğdayı gibi organizasyonlarda dağıtmak üzere kokulu taşlar hazırlanıyor. Ve denk geldiğim kadarıyla çocukların resimlerini çerçeveye koyduruyorlar. Yiğeni veya çok yakını olmadıkça başkasının resmini çoğu kimse evinde saklamaz. Samimi olmak gerekirse ben saklamam, en azından çerçeveli şekilde buzdolabı üstünde yahut vitrinde tutmam. Oralarda ailemin resimleri olur çünkü. Emekleri zayi etmemek adına, bir dua olur, iyi bir dilek olur, bu gibi şeyler koysanız, kişiler emeğinizi çöpe atmasın.

Kokulu taşlarla ilgili fikir vermesi açısından bir kaç örnek ekledim. Hepsi alıntıdır.
       
Kokulu Taş Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Kokulu taş yapımı için esas olarak üç malzeme yeterlidir; Taş tozu, Silikon kalıp ve su.

kokulu taş püf noktalar


A. Taş Tozu

Taş Tozu
beyaz ve renkli şekillerde satılabiliyor. Beyaz toz ile kendiniz istediğiniz rengi oluşturabileceğiniz gibi renkli taş tozu alıp zahmetinizi de azaltabilirsiniz.  Beyaz taş tozunu renklendirmek için toz boyalar veya akrilik boyalar kullanılıyor.

Renklendirmenin dezavantajı her zaman aynı tonu denk düşürememe riskidir. Belki zamanla kendinize ölçü belirler ona göre yaparsınız. Ne kadar suya ne kadar boya koyduğunuza dikkat etseniz bu soruna bir çözüm olabilir. Avantajı ise renk tonlarını kendi isteğinize göre ayarlayabilme esnekliği. Benim gibi amatörler için renklendirme yapmak sanırım daha eğlenceli olur, profesyoneller zaten işini bilirler zamanla en iyisini tecrübe edinirler.

Tavsiyeler olursa yoruma bekleriz efenim :-)

Taş tozunda renklendirme yapmak için;
 • Toz veya akrilik boyalar bir kapta suyla karıştırılarak toza eklenebilir
 • Toz boyalar veya akrilik boyalar direk taş tozuna eklenebilir
 • Silikondan çıkarılan objeler akrilik boya ve fırçayla dışarıdan boyanabilir.
 • Toz boyalar, renkli taş tozları veya akrilik boyalar su ile karıştırılır, istenilen tona gelene kadar suya boya eklenir. Sonrasında kurumuş taş obje suya batırılır, rengi alması sağlanır.
Kırmızı ve siyah elde etmek zor oluyor, bu renkleri elde etmek için taş objeler akrilik boya ile boyanmalıdır. Alternatif olarak kırmızı elde etmek için pembe taş tozuna kırmızı boya eklenip, renk tonu kırmızıya yaklaştırılabilir.

Kokulu taşları dıştan boyamak için akrilik boya, tozun içine katılacaksa toz boya tercih edilebilir. Bu işi yapanların genel olarak tavsiyeleri bu yönde. Akrilik boya, taş tozunun içerisine katıldığında kokulu taşın dayanıklılığını azaltıyormuş, tabi deneyip siz de tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

Koku vermek için ise içine esans katmalısınız. İçine katmadan, taş kuruduktan sonra arka kısmına kokuyu sürenler de var. Taş esansı çektiği için yine dışarıya hoş koku dağıtıyor. Kendi parfümlerinizden de ekleyebilirsiniz.

Taş tozunda ten rengi nasıl elde edilir?
 • Ten renginde kokulu taş tozu kullanarak
 • Objeyi beyaz taş tozundan yapıp ten renginde akrilik boya ile boyayarak
 • Ten rengi akrilik boyayı veya toz boyayı karışıma ekleyerek
 • Renk karışımları yaparak 
 • Açık kahve boyalar karışıma eklenerek veya kahverengi boya + kırmızı boya + beyaz taş tozu veya kahverengi boya+turuncu boya+beyaz boya => bu şekilde değişik renkler karıştırılıp ten rengi elde edilebilir. 
 • Beyaz taş tozuna çay suyu katarak
 • Beyaz yapılan objeyi çaylı suya batırarak
Kokulu taşlarda ten rengi elde etmek için, en güzel sonucun ten rengi akrilik boya ile dıştan boyandığında alındığını da belirteyim, deneyip hangisinin daha güzel olduğuna karar verebilirsiniz.

B. Silikon Kalıp

Çeşit çeşit silikon kalıplar RTV2 denen bir maddeden yapılıyor. Aşağıda resimdeki gri  olan gibi kalıp havuzuna RTV2 maddesi, taş yaparken dikkat edilen hususlara dikkat edilerek dökülür ve kuruması beklenir. Böylelikle silikon kalıp elde edilmiş olur.

kokulu taş kalıp havuzu

Sizler de kendi kalıp havuzunuzu oluşturup kalıplarınızı çoklayabilir veya hazır kalıp havuzlarından alabilirsiniz. Silikon kalıp tedarikçileri genellikle kalıp havuzu da satıyorlar. Aşağıda kalıp havuzu nasıl oluşturulur ile ilgili video ekledim. Yapımı oldukça kolay, ihtiyacınız olan çoklamak istediğiniz kalıp ve alçı.


Ayrıca elinizdeki objelerin kalıbını da oluşturabilirsiniz. Bunu öğrendiğimde mucizevi bir şey gibi gelmişti bana. Çok güzel bir şey değil mi.

Kendi silikon kalıbınızı iki şekilde çıkarabilirsiniz;
 • 1.  Soğuk silikona nişasta ekleyerek
Videoyu aşağıya ekliyorum. Siz de gayet kolay bi şekilde kendi kalıbınızı oluşturabilirsiniz. Hatta kalıp satın almak yerine objelerden alıp kendi kalıbınızı oluşturarak maliyetinizi çok aza düşürebilirsiniz. Malum silikon kalıplar oldukça pahalı.


 • 2. Soğuk silikonu deterjanlı su içinde yoğurarak
Bu şekilde daha esnek bir kalıp oluyor. Fikrimce yapılışı diğerine göre daha zahmetli olsa da kalıplar daha esnek oluyor.


Kokulu Taş Objeler Nasıl Yapılır?

2 Ölçek toz ile 1 ölçek soğuk veya sıcak su, koku için esans ve renklendirmek için toz veya akrilik boya eklenip güzelce karıştırılır (İstenirse boyalar ve koku esansı suyun içine karıştırılıp o şekilde de toza eklenebilir).

Kokulu taş yapmak için hazırladığımız toz karışımı, pürüzsüz olana kadar karıştırılır ve silikon kalıba yavaş yavaş dökülür. Karışımdan kalıba biraz döküp kürdanla veya fırçayla karıştırarak, karışımın kalıptaki detay kısımlara girmesi sağlanır. Kalıba yanlarından vurarak, sallayarak karışımın kalıba hava kabarcığı kalmadan yerleşmesi sağlanmalıdır.

Kokulu taş tozu karışımı döküldükten sonra kuruması beklenmelidir. Kurumasına yardımcı olmak için kalorifer peteği üstüne veya yakınına koyulabilir. Kuruduktan sonra kalıbın kenarlarından yavaş yavaş açarak, taş obje silikon kalıptan çıkarılmalıdır. İlk önce ortadan itip çıkarmaya çalışılırsa kokulu taş kırılabilir.

Bir de kokulu taşı kalıptan daha kolay çıkarabilmek için silikon kalıpları hafifçe yağlamak da işe yarıyor. Kokulu taşın kalıptan rahatça çıkarılabilmesi için kullanılan bir diğer yöntem de silikon kalıbın kesilmesi. Kesik silikon kalıbına karışım dökülmeden önce, kalıba paket lastiği takılarak açılmaması sağlanır, kokulu taş karışımı dökülüp iyice kuruduktan sonra lastik çıkarılır.

Kokulu Taş Yapmak için Malzemeler Nerden Temin edilebilir?

Hobi malzemeleri satan dükkanlardan, internetten (online satış magazalarından), facebook ve instagramdaki bir çok tedarikçiden satın alınabilir.

Hangi Yapıştırıcılar Kullanılabilir?

Tasarım yaparken taşların birbirine yapıştırılması veya farklı bir obje üzerine yapıştırılması gerekebiliyor.

502, Soğuk silikon, Peligom, Hızlı yapıştırıcı ile taş objelerinizi yapıştırabilirsiniz. Sıcak silikonla yapıştırılan objelerin zamanla düştüğünü belirtiyor bir çok kişi. En çok tercih edileni ise hızlı yapıştırıcı.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…