Ana içeriğe atla

İki İplik, Üç İplik ve Süprem (Jersey) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Sizlere kumaşların dokunuşu, ip özelliklerini, kimyasal hallerini falan filan anlatmayacağım. Ne de olsa kumaşın dokumasını yapmıyoruz öyle değil mi. İnternet'te kumaş özelliklerine bakalım şöyle bir dediğinizde ipin denyesi, dokunuşu, kimyasal özellikleri vs bunlardan bahseder hep. Oysa bizleri ilgilendiren kısmı bir kumaş elimize geçtiğinde bununla ne dikilir, yıkanınca çeker mi nasıl kesilir gibi bilgilerdir.

Bugün tanıyacağımız kumaşlarımız iki iplik, üç iplik ve süprem; kullanım alanları nerelerdir bu kumaşlardan neler dikilir bunlara değineceğiz. Bu üç kumaşımız da örme kumaşlardır.

Örme kumaşlar özet olarak; esnek bir yapıya sahiptirler ve nem alma özellikleri vardır. Örme kumaşlar az buruşur, dökümlüdür ve vücudu kolayca sarar. Dikildikten sonra yıkanmaları gerekmez. Örme kumaştan yapılan ürünler çorap, tayt, atlet, iç çamaşırı, sweat, t-shırt, eşofman (alt ve üst), bebe giysileri olarak söylenebilir.

📌  İki iplik kumaş mevsimlik olarak kullanılan eşofman kumaşıdır. Genellikle günlük ve gecelik spor giyim ile bebek dış giyimi, sweat, t-shırt, kapşonlu hırka, alt-üst eşofman yapımında tercih edilmektedir. Son zamanlarda İnternet sitelerinde baharlık tesettür kaplar, yelek gibi ürünlerde kullanıldığını görüyorum gayette güzel olmuşlar. Ter çekme özelliği olan pamuklu bir kumaş çeşitidir. Yıkandığında çekme yapabilir.


 📌 Gelelim üç ipliğe, o da iki ipliğin kullanıldığı yerlerde, eşofmanda ve kalın penye olarak montta kullanılır. İki ipliğe göre epey kalın, yumuşak ve bazıları şardonsuz düz, bazıları da iç yüzeyi şardonlanmış, yani tüylendirilip pamuklu hale getirilmiş, olarak bulunur. Hani böyle puf puf sweatler eşofman takımları olur ya hah işte onlar. Kış soğuklarında eşofman ve montlarının tadına doyulmaz sıcacık olur. Yıkandığında çekme yapmaz....

Şardonlu Kumaş Hakkında Kısa Bilgi. Tekstil-Dokumacılık Terimi Olarak Şardonlu Kumaş : Dokuma yada örme kumaşların ipliklerinin içerisinden, liflerin çekilerek kumaş yüzeyine çıkarılması ve böylece tüylendirilmesi işlemi yapılmış, tüylü kumaş cinsi.

📌Veeee süprem, yine pamuklu ve örme kumaştır. Ön ve arka yüzü birbirinden farklı, nispeten ince kumaşlardır. Genellikle slip, atlet, fanila, t-shırt, iç çamaşırı yapımında kullanılır.Eğer bitim işlemleri doğru ve istenen şekilde yapılmazsa dönme olur.Ter çekme özelliği çok yüksektir. Likralı süprem ve jakarlı süprem olmak üzere iki çeşitttir.

 Size süpremi bi örnekle tarif edeyim hemen kumaşı tanıyacaksınız eminim. Klasik erkek ve bayan atletleri vardır hani genelde beyaz olur pamuklu penyedir. Hah işte süprem tamda o kumaş. Yazlık çocuk tişörtlerinde, şortlu takımlarda ve pijamalarda kullanılır. Kumaş yıkandığında bir miktar çekebilir dikmeden önce muhakkak suya bastırıp bekletin.


Yazı için Kumaşçı Emine Evren Hanım'a teşekkür ederim. Bir kaç bilgi de ben araştırıp ilave ettim. Bilgiler Emine Hanım'dan toparlayıp eklemesi benden :-)
Profilini  ekliyorum, dikim yapmak isteyenlere de çok yardımcı oluyor, kumaş satışı da yapıyor.
Kumaşçı Emine Evren

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…