Ana içeriğe atla

Riga Cetvelleri, Kendi Riga Cetvellerinizi Yapın


French Curve

Uzun bir aradan sonra tekrar buralardayım, herkesciklere selamlar ederim efenim.

Şu ana kadar hep mefruşat işleri ile meşgul oldum, kıyafet namına ilk denemem yarım şekilde kenarda duruyor. Bir ara elime alacağım tekrar inşallah. Kendi kıyafetimden kalıp çıkarmaya çalışınca başarısız noktalarım oldu. İlk denememi hazır kalıpla yapaymışım iyiymiş. Kıyafet dikimi fikren yapılabilir gelse de hadi bir başlayayım dediğimde gözümde büyüyor sanki yapamayacakmışım gibi. Ama deneyeceğim, birileri yapabiliyorsa ben de yapabilirim mottosu her zaman işe yaramıştır :-)

Hani kıyafet dikeceğim ya bir yerlerde gördüm, demekki riga cetvelleri lazım diye satın almak için araştırmalara koyuldum. Çok pahalı be yahu diyerek yurtdışı sitelerde gezindim. Uygun olanları buldum, lakin elim satın almaya gitmedi. Bunu neden yapamıyoruz diye geçirdim aklımdan, Elimde örnek bir riga cetveli olsa kalıbını çıkarır kartondan keserdim diye düşündüm. Sonra tek akıllı sen misin, yapan illa vardır diyerek araştırmalara başladım. Tek akıllı ben değilmişim tabi ki :-) Yurt dışı bloglarda buldum kendilerini. Aynen benim istediğim gibi A4'lere çıktı alabilecek şekilde ayarlamışlar, sağolsunlar. Inch olarak ölçüleri verilmiş lakin buna da şükür. Cm olan varsa da bulamadım.

Bir de riga cetvelleri genelde "French Curve" yani Fransız eğrisi diye geçiyor. Aratmaya kalkarsanız falan diye belirtiyorum, benim gibi bocalamayın. Riga ne manaya geliyor, Türkçesi neden farklı, merak etmedim değil ama bir yorum yapamadım

Aşağıdaki linkte cetveller listelenmiş, istediğinizin pdf sini açıp çıktısını alabilirsiniz.

https://growyourownclothes.com/2014/10/19/more-free-printable-french-curves-and-hip-curves/

Sonrasında ihtiyacınız olan maket bıçağı ve karton. Üzerindeki ölçülerden de faydalanmak güzel olurdu değil mi. İsterseniz etiketli kağıtlara bastırıp kartonun üzerine yapıştırabilir, ölçülü kısmını da böylelikle kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Tabi çıktı aldığınız normal A4 kağıdını kendi imkanlarınızla da kartonun üzerine yapıştırabilirsiniz. Yapışkanlı kağıtlar daha dayanıklı oluyor diye öyle dedim ben :-) Yapışkanlı kağıda ozalitçilerde baskı yapıyorlar. Fikirlerimi ileteyim de karar sizin nasılsa.

Çok pratik bulduğum bu yöntemi sizinle de paylaşmak istedim, henüz icraata geçmedim, geçince yaparken ki aşamaları da paylaşayım :-)

Selamlar.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahmin yürüttüm. Malum bizde de kundak geleneği var, aynı durumdan ötürü. Belki bilmeyenler vardır, kundak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlarmış. Tabi bunun aksini savunanlar da var.
Bunlar benim çıkarımlarım tabi, doğrusun…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…