Ana içeriğe atla

Penye Bebek Battaniyesi Yapılışı, Dikimi

Bebek battaniyesi nasıl dikilir anlatımlı

Selamün aleyküm cümleten..

Penyeden bebek battaniyesi diktim, dikerken de aşamaları fotoğrafladım. Kenarları biyeli ve biyesiz olarak iki ayrı battaniye paylaşacağım. Tembel işi biyesizle başlayayım :-)

Penyeyle ilk işlerim. Penyede ölçüleri ayarlamak biraz zormuş onu anladım. Sert kumaşlarda ip çekip ölçüyü ayarlıyordum. Düzgün oluyordu. Penyede öyle bir şey yokmuş maalesef, el ayarınız göz nizamınız işi götürecek olan araçlarınız. Bir de sonradan fikir olarak gelen, kağıtta uygun ölçüde kalıp çıkarıp penye üstüne işaretleyip, kalıba göre kesmek olabilir.

Malzemeler:
* Battaniyenin olmasını istediğiniz ölçülerde iki kat penye kumaş,
( iki tarafını farklı kumaştan yapacakcanız istediğiniz ölçülerde iki ayrı parça kumaş.)

Not : Penyeden hazır battaniyeler 75x80 , 90x90, 75x95 gibi çeşitli ölçülerde. Battaniyenin büyük olanı makbülmüş. Kendinize göre ölçünüzü belirleyin, hazır battaniye ölçülerini fikir olsun diye ekleyiverdim.

* Dikerken esnek dikiş kullandım makinemde bu özellik vardı, esnek dikiş özelliği olmayan makinelerde kumaşı esneterek dikmeniz tavsiye olunur. Aşağıda nasıl yapıldığıyla ilgili youtubeden bulduğum video ekledim, göz atabilirsiniz.Penyeden bebek battaniyesi dikimi aşama aşama aşağıdadır efenim.

----- Biyesiz Penye Bebek Battaniyesi -----
1. Adım:
Penye kumaşlarda düz kesmek, düzlüğü ayarlamak için profesyoneller nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama ip çekmek işe yaramayınca ben kendimce yöntem geliştirdim. Deseni takip ediyorum. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi mavi arabaları takip ederek kumaşı düzledim. Aynı işlemi diğer kenarlar için de yapmaya çalıştım. Bazı yerlerde tekniğim yemedi, siz kontrollü gidin :-)


Bu arada penye kumaşları yıkamaya gerek görmedim. Nasılsa esnekler, çekme durumu olsa da sıkıntı olmaz.

2. Adım:
Kestiğimiz penye parçalarımızın ön yüzlerini birbirine iliştirerek kenarlardan 1 cm içeriden diktim. Biraz içeriden diktim ki, kenarları biraz kalın olsun tok dursun. İçini dışarı çevirmek için bi kısmı dikmedim.

3. Adım:
İçini dışarı çevirdim. Kenarda dikilmeyen kısmı elimde diktim. Sonrasında kenardan içe doğru 1 cm arayla tekrar diktim.


İşlemimiz tamamlanmış oldu.  Kenarlar aşağıdaki gibi oldu. Çok pratik kullanımlı, yumuşacık, dikimi kolay bir battaniye oldu. 
----- Biyeli Penye Bebek Battaniyesi -----

Kenarları biyeli olan penye battaniyemizi de çoktandır yaptım, tembellikten eklemek bugüne nasip oldu.
bebek battaniyesi nasıl dikilir

1. ve 2. Adım: 
Öncelikle biye için kumaşımı hazırladım. Sert pamuklu kumaşlarda yapılan verev kesip biyeyi hazırlama işine gerek görmedim, penye esnek bir kumaş malumunuz.

Biye için, iç kısma gelecek kumaştan 4cm genişliğinde kestim. Kolaylığı açısından kumaşı katlayıp, benim gibi tek seferde kesebilirsiniz.

3. Adım: 
Benim kumaş, battaniyenin kenarlarını çevirebilecek uzunlukta değildi o nedenle ekleme yaptım. Siz de ihtiyaç varsa biyenize eklemelerinizi yapınız.

4. Adım: 
Kumaşları kendi talebime göre belirlediğim ölçülerde kestim. Ölçü alırken desenli kumaşta deseni takip etmeye çalıştım, düz kumaşı da desenlinin üstüne koyup eşleştirip aynı ölçülerde olmasına uğraştım. Başta da belirttiğim gibi bi kağıda ölçüleri ayarlayıp, kalıp çıkartıp bir nevi, kalıpla keser gibi de kumaşlar hazırlanabilir diye düşünüyorum. Şu anlık bilmediğim, bu işin belki daha pratik bir yolu vardır, öğrenince yazıyı güncellerim.

5. Adım:
Kumaşın arka yüzlerini eşleştirdim ve biyenin ön yüzünü içte kalacak kumaşın ön yüzüne denk gelecek şekilde üç parçayı birbirine iğneledim. ( Resimde daha anlaşılır, bazı şeylerin kelimelerle ifadesi zor oluyor.)

6. Adım: 
Biyenin üstünden kenarlardan 1cm içeri girecek şekilde diktim.

7. Adım: 
Kumaşın kenarlarındaki fazlalıkları temizledim.

8. Adım: 
Diğer tarafı çevirdim. Biyeyi 1cm civarında içe kıvırıp, diğer taraftan dikilen dikiş yerini örtmesine dikkat edip, biyeyi iğneledim ve sonrasında diktim.

9. Adım: 
Köşeleri dikerken iğnelemeyi bolca yapın, dikimde kolaylık sağlar. Bir de benim gibi iğnelemeyi diklemesine yaparsanız, dikerken iğneleri sökmenize gerek kalmaz. üstünden dikiyor.

Battaniyemiz bitti. Dikmek değil de kumaşın boyutunu ayarlamak zordu, pratik yöntem bilen yorum atsın :-)

bebek battaniyesi nasıl dikilir

penye bebek battaniyesi dikimi

bebek battaniyesi nasıl dikilir


Paylaşımım işinize yaradıysa yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Hayırlı güzel günleriniz olsun.

Popular Posts

Baby Nest / Bebek Yuvası Yapılışı

Taşınıyoruz :) Aşağıdaki siteden devam edeceğim efenim, içeriği burdan henüz kaldırmıyorum, ama yeni adresten bakarsanız memnun olurum, güncellemeleri, yeni yayınları vs orda yapacağım. http://kumaskagitmakas.com/baby-nest-yapls/
Minnak yiğenim Kerem'imiz için kardeşceğizimin abla bana bundan yapar mısın demesiyle haberim oldu varlığından, Güzel de oldu :)  Bu amacla ise baslayip ayni kumasla alt açma bezi ve emzirme yastigi da yaptim.
Bebek yuvası, baby nest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Bebeğin gece yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesini sağlıyor. Tabi yatak gibi de kullanabilirsiniz. Salonda mutfakta bebeğinizi yanınıza alabilirsiniz. Şimdilerde kare olanlarını da yapıyorlar. Kare olanları görünce, kare olanı dikmek daha kolayken neden bu şekilde oval olarak ortaya çıkmış diye düşündüm, şeklinden dolayı anne rahmine benzediğini yorumladım. Bir de küçük ölçülerde yapılıyor, anne karnında bebek dar yerde malum, bebeğe onu mu hatırlatıyor acep diye de ek bir tahm…

Dalgıç (Scuba) Kumaş Nedir, Neler Dikilir

Dalgıç Kumaş Nedir?Dalgıç kumaş diğer adıyla Scuba kumaş 1. Kalite ipliklerden üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik bir kumaş türüdür. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür.

Olumlu Yönleri; 
Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. Veeee ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Olumsuz Yönleri;
Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

Dalgıç Kumaştan Neler Dikilir? Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.

Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger …

Kanaviçe Harf Şablonları

Kanaviçe harf şablonlarını bu sayfada toparlamaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. Resimleri tıklayıp büyütebilir, telefonunuza veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Sayfa daha hızlı açılsın diye resimlerin önizlemelerini ekledim. Şablonlara tıklayıp büyük hallerini görebilirsiniz. Beğendiğim şablonları eklemeye çalışıyorum.

Bu arada unutmadan, kendiniz de harflerle farklı şablonlar oluşturabilirsiniz. Aşağıda sizin için oluşturduğum örnek ekledim.  Bu konuyla ilgili yazım için tıklayınız.Ayrıca herkes faydalansın diye belirtmek istiyorum;
Malum kanaviçe genellikle muline veya işleme iplikleriyle işleniyor. Muline iplikler Türkiye'de DMC marka ile daha çok biliniyor. Ebay, aliexpress gibi sitelerde bu ipliklerin DMC marka olmayanları çok daha uyguna satılıyor. Fikir edinmeniz adına aşağıdaki linkte bilgilendirme ve ürün linkleri paylaştım. Bir göz atabilirsiniz.
Muline İplikleri uyguna nerden temin edebilirsiniz bilgisi için tıklayınız efenim.

Herkese selamlar:-) Yorumlarınız…